Коростенський краєзнавчий музей

Версія для друку
muzey

Коростенський краєзнавчий музей — краєзнавчий музей у місті Коростені (Житомирська область), найбільше зібрання матеріалів з природи, історії, етнографії та культури Коростенщини (загалом понад 25 тис. експонатів основного фонду); діють 3 відділи: «Природа», «Історія»; працює на правах філії-відділення Житомирського краєзнавчого музею.
Музей розташований у середмісті Коростеня за адресою: вул. Грушевського, 6, м. Коростень,11500, Україна.

Історія створення сучасного Коростенського краєзнавчого музею розпочалася ще в середині 1920-х років — 1924 року за рішенням окрвиконкому відкрився Коростенський окружний музей краєзнавства. Його створення та робота пов'язана з іменами видатних українських вчених Ф. Козубовського, К. Черв'яка, Н. Дмитрука. Так, відомий український археолог, завідувач Коростенським окружним відділом народної освіти Ф. Козубовський провадив 1925 року на Коростенщині археологічні розкопки, знахідки яких і лягли в основу експозиції краєзнавчого музею в Коростені, а сам учений став його першим директором. Колекція складалася з 400 музейних предметів, а сам заклад розташовувався у пристосованому приміщенні. При музеї було створене Коростенське наукове Товариство, яке співпрацювало з провідними науково-дослідними установами Києва, Ленінграда, Харкова, Житомира. Особиста роль керівника закладу, ентузіазм городян й вимоги держави того часу щодо розвитку музейної справи перетворили Коростенський краєзнавчий музей на значний культурний і науково-дослідницький осередок регіону. Під час Другої Світової війни зібрання музею було втрачено.
У повоєнний період краєзнавча робота в місті тривалий час велася на громадських засадах. Цим, зокрема, активно займався С.І. Іванов, учитель історії школи № 7 (у подальшому — почесний громадянин міста Коростеня) — людина, якій місто зобов'язане у справі відродження музейної справи в Коростені на державному рівні. Зібрана і передана ним колекція до зібрань Коростенського краєзнавчого музею налічує понад 3,5 тисяч предметів.
Активну участь у розвиткові музейної справи Коростеня і власне діяльності краєзнавчого музею відіграли також Г. Легастов, В. Скуратівський, Ю. Сегал, О. Нечипоренко, М. Грищенко (згодом директор закладу).
Згідно з рішенням Коростенського виконкому міської Ради від 25 липня 1975 року була започаткована робота з організації сучасного краєзнавчого музею в місті. 1986 року розпочато роботу над створенням нової музейної експозиції. 30 грудня 1987 року урочисто було відкрито постійну експозицію для відвідувачів — вона розпочала свою роботу у приміщенні колишнього шпіталю Коростенського укріпрайону (будинок збудований на початку 1930-х рр. і є однією з небагатьох будівель в місті, що збереглась з того часу).
У 1990-х роках велися поодинокі розвідкові дослідження, з метою встановлення якості та перспективи дослідження коростенських старожитностей.
Починаючи від 2004 року за ініціативи та підтримки влади міста проводяться дослідження експедиції Інституту археології Національної академії наук України на чолі з кандидатом історичних наук Б.А. Звіздецьким. Результати її роботи виявилися винятково плідними — до фондів музею надійшло понад 4 тис. предметів, більшість з яких є дуже цінними і навіть унікальними. Блискуча археологічна колекція була на Першому Всеукраїнському фестивалі, вона ж стала основою оновленої експозиції музею.
Успіхи місцевих археологів і перспективність археологічних дослідів у краї, а також існуюча матеріальна база та сприяння місцевої влади дозволили на початку серпня 2009 року, в т.ч. на базі Коростенського краєзнавчого музею, провести у місті перший Міжнародний науково-практичний польовий семінар експериментальної археології, за результатами якого було визнано за доцільне проведення таких заходів на постійній основі.
А ще більше ви взнаєте, якщо відвідаєте музей!

Comments

Написати новий коментар

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!