У МІСТІ З’ЯВИТЬСЯ НОВА ФІЛІЯ… БІБЛІОТЕКИ…

Версія для друку
1012201

Культура… Величний історик, письменник і громадський діяч Іван Огієнко свого часу писав: «У який бік не поглянемо, скрізь побачимо, як оригінально, своєрідно складав свою культуру народ український. Скрізь, на всьому поклав цей народ свою ознаку, ознаку багатої культури й яскравої талановитості». І одним із наріжних каменів, без сумніву, була, є і буде література. Бібліотечна справа – галузь інформаційної, культурної та освітньої діяльності суспільства, спрямована на створення і розвиток мережі бібліотек, формування, опрацювання, упорядкування та зберігання бібліо-течних фондів, організацію бібліотечного, інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування користувачів бібліотеки, підготовку та підвищення кваліфікації фахівців у галузі бібліотечної справи, наукове та методичне забезпечення розвитку бібліотечної діяльності.
Натомість будь-яку бібліотеку по праву можна назвати книжковим островом, культурною скарбницею, де зберігаються справді великі цінності – книги. Але по різному сьогодні ставляться до цього різні чиновники. Натомість у плані так званого «реформозування» суспільства почалися «бібліотечно-ліквідаційні процеси». Не оминуло це й нашого району. На жаль, про те, що «закривають» Центральну районну бібліотеку імені нашого славного земляка, поета-пісняра Миколи Сингаївського, я довідався з фейсбуку… Зателефонував голові Коростенської райдержадміністрації Юрію Тарасюку, який повідав, що справді, згідно з із постановою Верховної Ради України № 807-XI від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів» та рішенням РДА №208 від 2 листопада цього року «припиняється шляхом ліквідації» діяльність згаданої бібліотеки. Але до честі керівника, він також звернувся з проханням подумати, що можна зробити в плані збереження «хоча б невеликого колективу та книжкового фонду» і запевнив, що жоден працівник не постраждає від цього вимушеного часом кроку.
Проаналізувавши ситуацію, дійшов висновку, що така проблема спіткала бібліотеку через подвійне підпорядкування. Адже засновником її є районна держадміністрація, а власником майна і книжкового фонду – районна рада. І ця ліквідація з точки зору права, здається й правильна, але ж…
Пригадую, скільки зусиль пішло на те, щоб присвоїти бібліотеці ім’я знаменитого земляка, спільно з художником Володимиром Козиренком та підприємцем Петром Лук’яненком встановити меморіальну дошку поету та знаній пісні (до речі, вони стільки років протрималися в безбалансовому стані), тощо… А куди подіти унікальний музейний куточок, де зберігаються рукописи та документи Миколи Федоровича? За долю цих документів вже переймається і племінник поета Сергій, який довгі роки підтримує зв'язок з книгозбірнею (із 70-річною історією та гарними культурними традиціями, тут бували і залишили свої книги Василь Юхимович, Петро Осадчук, Євген Дудар, Василь Довжик, і багато інших відомих письменників), і передав сюди немало раритетних документів. Хто ж ми тоді, коли не можемо зберегти пам’ять про вірного й талановитого сина древлянської землі, автора невмирущої пісні «Чорнобривців насіяла мати», яка звучать в усіх куточках земної кулі?
Ось що написала у фейсбуці Надія Ошатюк: «Можна оптимізувати, ліквідувати все, що працює півстоліття, спираючись на купу законів , що один одному суперечить. А як із совістю? Бібліотека імені Миколи Сингаївського зобов’язана працювати в пам'ять про нього!»
Наступного дня я зателефонував до голови Коростенської об’єднаної терито-ріальної громади Володимира Москаленка і розповів про все, що тут написано. Вислухавши мене, Володимир Васильович запевнив, що ця ситуація не залишиться поза його увагою. Отож, якщо я не помиляюсь, на щастя, в місті з’явиться ще одна філія бібліотеки… імені Миколи Сингаївського. Якщо так, то й невеличкий музей, сподіваюсь, невдовзі розростеться до справжнього і поповниться новими експонатами та документами, що розповідатимуть про життя і творчість нашого знаменитого земляка (а унікальні меморіальні дошки з чорного габро візьмуться на баланс установи).
Віктор ВАСИЛЬЧУК.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!