Сучасна книга: погляд користувача

Версія для друку
71218

Сьогодні читання пронизує всі сфери нашого життя. Важко уявити людину, яка б не послуговувалася читанням у повсякденному житті, а це означає, що бібліотекарям потрібно вивчати читацькі вподобання. Це є найважливішою умовою успішної роботи бібліотеки – максимальне задоволення інформаційних потреб читачів і їх запитів. Тож перед закупівлею книг бібліотекарі систематично відстежують новинки літератури, які з’являються на книжкових інтернет-сайтах, занотовують назви книг, що є актуальними і найчастіше запитуються користувачами бібліотек. На кошти, що виділяються з місцевого бюджету та благодійні внески, що надійшли від читачів за програмою державних закупівель через систему «Прозоро», бібліотека поповнює фонди сучасною літературою.
Досить розповсюдженою формою вивчення книжкових вподобань користувачів бібліотеки залишається анкетування. Тож у 2018 році читачам міських бібліотек було запропоновано взяти участь в анкетуванні «Літературний портрет читача».
Інформаційні потреби, читацькі інтереси, книжкові вподобання визначались шляхом опитування 188 респондентів, серед них 97 – це дорослий читач та 91 респондент – учні молодшого та середнього віку.
Зазвичай, наші користувачі обирають книги для читання за рекомендацією бібліотекарів – 34%, 21відсоток респондентів інформацію про книжкові новинки черпають з Інтернет-сайтів, 17% – обирають книги для читання за рекомендацією друзів. 23% юних користувачів відмітили, що обирають книги для читання самостійно. Більшість дорослих користувачів бібліотеки віддають перевагу традиційній книзі – 62%, а відсотків – поєднують електронну та паперову книги.
Проаналізувавши наступний блок питань, ми змогли виявити найпопулярніші літературні твори, читацькі смаки наших користувачів. За результатами анкетування художньою літературою цікавиться переважна більшість читачів. Абсолютним лідером серед вподобань у опитаного нами юного і дорослого користувача бібліотеки є детективна та пригодницька література – 42%, на другому місті серед жанрів художньої літератури – фантастика, жіночі романи обирають для прочитання 23% дорослих користувачів, а історичну книгу – 15%. Для наймолодших наших читайликів улюблений жанр це, звичайно, казки і дитячі віршики.
Зараз на книжковому ринку України з’явилося багато нових імен і це, у свою чергу, змінює читацькі запити. В останні роки спостерігається попит на книги сучасних українських авторів і на запропоноване нами питання «творчістю яких українських письменників ви захоплюєтесь?», тільки 6% опитаних дорослих читачів і 4% молодших респондентів не змогли дати відповідь.

Отож твори яких українських письменників є популярними серед читачів наших бібліотек? Найбільше читають С. Талан, Н. Фіалко, О. Печорну, Л. Дашвар, В. Шкляра, Тимура і Олени Литовченків, Г. Медвідь, Л. Романчук, В. Лиса, Л. Дереш, М. Матіос, братів Капранових, Марину та Сергія Дяченків, М. Кідрука, І. Роздобудько. Серед класиків української літератури – Т. Шевченка, Л.Українку, В. Нестайка, Є. Гуцала, Л. Костенко, В. Чемериса. Серед зарубіжних авторів перевагу надано Д. Стілу, Г. Мюссо, Я. Вишневському, Б.Акуніну, П. Коельо, Е. Ремарку, А. Азімову, О. Дюма, К. Вільмонту, Р. Злотнікову,
До речі, книжки всіх цих авторів є у фондах наших міських бібліотек. Шановні читачі, якщо ви ще не знайомі з творчістю цих письменників, радимо завітати до бібліотек і відкрити для себе художні твори українських та зарубіжних майстрів художнього слова, більшість з яких є лауреатами українських та зарубіжних літературних премій.

Відповіді юних читачів надали можливість дізнатися про художні вподобання на дитячу літературу та літературу для юнацтва. Діти зазначили, що їм сподобались та запам’ятались твори таких українських та зарубіжних письменників: З. Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», В. Нестайко «Тореодори з Васюківки», «В країні сонячних зайчиків», С. Гридін «Федько у віртуальному місті», Т. Крюкова «Чаклунка з останньої парти», С. Дерманський «Царство Яблукарство», В. Васильчук «Чому Нічка посварилася з Ранком», Г. Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоландії», А. Курков «Казка про пилесосика Гошу», Н. Пасічник «Терезка з Медової печери», І. Франко «Лис Микита», Муні Вітчер «Ніна і закляття пернатого змія», Ніл Гейман «Кароліна», А. Ліндгрен «Пеппі довга панчоха», Р. Дал «Чарлі шоколадна фабрика», Д. Родарі «Пригоди Цибуліно», Р. Кіплінг «Мауглі», Страффі «Маленький друг феї Роксі», І. Абеді «Лола шукає подруг».

В бібліотеках для дорослих респонденти, відповідаючи на питання «Яка книга, прочитана за останній час, справила на Вас найбільше враження?», назвали книги:
О. Печорна «Кола на воді», В. Шкляр «Чорне Сонце», І. Роздобутько «Гудзик», М. та С. Дяченки «Печера», М. Кідрук «Жорстоке небо», С. Талан «Коли ти поруч», С.Талан «Не вурдалаки», С.Талан «Надія», В.Лис «Століття Якова», В.Чемерис «Рогнеда», Н. Доляк «Чорна дошка», Л. Романчук «Софія», Д.Орвелл «1984», В. Голдінг «Володар мух», Л.Толстой «Війна і мир», Я. Вишневський «Самотність у мережі», П. Коельйо «Алхімік», П. Джордано «Самотність простих чисел».

Найпопулярнішими серед письменників нашого краю виявилися Віктор Васильчук та Галина Цепкова. Також в анкетах читачі зазначили, що із задоволенням читають твори М. Сингаївського, Л. Закордонця, В. Шинкарука, М. Брицун-Ходака, Т. Микитчук, С. Бароніної, О. Геращенко, М. Козимиренка.
Проведене соціологічне дослідження дозволить, враховуючи запити читачів, поповнювати книжкові фонди бібліотек літературою, яка цікавить користувачів на сьогоднішній день, щоб спілкування з книгою стало для коростенців ще кориснішим і приємнішим заняттям.
Марина ПОСЛАВСЬКА, центральна міська бібліотека.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!