«Літературні меридіани України»

Версія для друку
60518

Нині українці стрімко, на превеликий жаль, втрачають інтерес до читання. Натомість більше половини школярів майже зовсім не дружать з книгою. Та й дорослі тут не краще себе поводять. Відтак наша країна претендує на першість серед мало читаючих у Єіропі, куди ми так прагнемо. І як не дивно, найбільше дружать з книгами в Індії. Проте причина цьому лежить на поверхні. Інтернет, комп’ютери, всілякі сучасні гаджети, телевізор, зрештою, витісняють книгу. Свого додають і зовсім інші цінності. Майже 90 відсотків інформації молодь вибирає зі Всесвітньої павутини, надаючи, зокрема, перевагу електронній книзі. Ось тому й забили на сполох Національна спілка письменників України (голова М. Сидоржевський) спільно з Інститутом літератури імені Т. Шевченка НАНУ (директор, академік М. Жулинський) та Національним музеєм літератури (гендиректор Г. Сорока). Відтак 24 квітня цього року в останньому відбулася презентація нового проекту «Літературні меридіани України». За мету цей надзвичайно актуальний проект взяв популяризацію сучасної української літератури, авторів, які творять в облсних містах, провінційних містечках і селах, підняти їх престиж в суспільстві, познайомити широке коло читачів з ними, а також сформувати систематично-змістовну інформацію щодо новинок сучасної української літератури. І першими тут стали письменники Житомирщини, де налічується понад 30 авторів. Це - поети, прозаїки, публіцисти, драматурги, перекладачі, критики й дитячі письменники. Свої творчі доробки презентували в музеї голова Житомирської організації НСПУ Світлана Штатська («Запитайлик»)., дитячі письменники Віктор Васильчук («Казки від дяді Віті»), Марія Пономаренко («Пригоди Чіпа та його друзів»), Світлана Соболевська («Пригоди равлика Павлика та його друзів»), прозаїки й поети Григорій Цимбалюк («Рокада», Євген Концевич («Клекіт глухоти»),, Микола Ярмолюк («Що було, що є і що буде»), Василь Сташук («Вибране: поезія».
Розпочинаючи зустріч, академік Микола Жулинський,зазначива,зокрема, що: «Ми справедливо нарікаємо, що сьогодні існує проблема із читанням та книговиданням. На жаль, сучасний письменник майже не має можливості відчути те, як сприймаються читачами його твори. Думаю, що спільними зусиллями ми можемо змінити цю ситуацію. Популяризація сучасної української літератури є дуже актуальним питанням».
«Цей проект надзвичайно унікальний, навіть тим, які організації задіяні в ньому, а ще він допоможе не тільки оновити нашу спілку, а широко популяризувати надбання авторів наших обласних організацій, - підкреслив у своєму виступі голова НСПУ Михайло Сидоржевський.
А Генеральний директор музею літератури Галина Сорока сказала таке: «Сьогодні ми всі є свідками того, яким бурхливим і різноманітним є книжкове море України, яка у нас багата, оригінальна література, скільки з’являється нових імен. Часто переможцями літературних фестивалів стають люди, яких мало знають у читацькому колі. І ці письменники шукають дорогу до своїх читачів. А читачі до авторів. І ми можемо багато чого змінити у сприйнятті сучасної української літератури. Тож прийшов час і місце об’єднати зусилля і подолати відстані від читача до письменника. Для цього в музеї літератури будуть проводитись виставки творів і зустрічі із письменниками обласних письменницьких організацій Національної спілки письменників. Такі зустрічі не просто цікаві й корисні, а необхідні науковцям, музейним працівникам, письменникам і, найголовніше, читачам!».
Потім з рецензіями, міркуваннями і першими враженнями від прочитаних книжок житомирян виступили науковці Інституту літератури та працівники музею, І хоча часу було не зовсім багато для аналізу, своїми думками поділилися,зокрема. Алла Диба, Анжела Матющенко, Олена Поліщук, Ніна Герасименко, Ігор Павлюк, Тарас Головань, Петро Засенко. Вони дали високу оцінку представленим книгам.
Участь у зустрічі взяли також головний редактор «Літературної України» Сергій Куліда, секретарі НСПУ Віктор Мельнике, Тетяна Пишнюк, Олександр Гордон, письменникця Тетяна Майдановська, заслужений артист України, письменник Василь Довжик.
Насамкінець варто зазначити, що перша зустріч вдалася і народила багато нових ідей щодо популяризації сучасної української літератури і, безумовно, дає надію, що в нашій державі буде повернутий читацький інтерес до паперової книги і ми станемо справді читаючою нацією. Адже за словами організаторів, у проекті мають бути задіяні всі 25 письменницьких організацій. Більше того, цей проект представлятиме окремі художні напрямки сучасної української літератури. Отож наступна зустріч - з авторами Чернігівської обласної організації НСПУ…
Олесь ВІКТОРОВ. Фото Ярослави Гапонової.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!