29 грудня 1943 року звільнили Коростень від фашистів

Версія для друку
281217

Для нас, коростенців, однією із найважливіших і знаменних пам’ятних дат є 29 грудня. Саме в цей день у далекому 1943 році наше місто було остаточно звільнене від німецько-фашистських загарбників. І тому у наших серцях воскресають долі людей різних національностей та віросповідань, які захищали наш край як свою Батьківщину і відновлювали його із смертельного згарища, які своїм життям пожертвували заради визволення міста, заради спасіння його жителів. Бої були жорстокими. Незважаючи на втрати, ворог кидав у наступ все нові й нові панцирні й моторизовані частини. Не добившись успіху на цій ділянці фронту, гітлерівці перенесли удар північніше Коростеня – на позиції 181-ої Сталінградської стрілецької дивізії. Але й тут ворог не пройшов. В той же час танкісти 25-го танкового корпусу генерала Ф. Г. Анікушкіна вели жорстокі бої з панцирними частинами німців під Стремигородом і Чоповичами. Безприкладний подвиг здійснив тут командир «тридцятьчетвірки» 2-го батальйону 111-ої танкової бригади корпусу молодший лейтенант В. З. Вайсер. Він спалив два ворожих танки і дві самохідки. Двічі німці підбивали наш танк, але герої билися до останнього. В. З. Вайсеру посмертно присвоєне звання Героя Радянського Союзу.
24 грудня 1943 року після півгодинної артпідготовки війська 13-ої армії перейшли у рішучий наступ. Бої за Коростень безпосередньо вели 181-а Сталінградська та 112-а Рильсько - Коростенська дивізії. 29 грудня опівдні наші війська оволоділи містом.
Наш стародавній Коростень став вільним. Безсмертною славою вкрили себе ті, хто бився з ворогом під його стінами. Коростенці завжди пам’ятатимуть імена своїх визволителів – генералів і офіцерів Червоної Армії: Мелешина С., Фесенка І., Іванова Г., Гордієнка М., Радіоненка Т., Рубинського В., Каторгіна І., капітана Макарова і старшого лейтенанта Лук’янова, підрозділи яких першими пробились на вулиці нашого міста 29 грудня 1943 року. У боях за Коростень особливо відзначився гвардії майор П. Ф. Захарченко, який був командиром гвардійського танкового полку. Він, Герой Радянського Союзу, одним з перших увірвався на своєму танку в Коростень і смертю героя загинув на його вулицях. Безсмертний подвиг на полях Коростенщини здійснив славний син казахського народу сапер 159-го окремого батальйону 112-ої Рильсько-Коростенської стрілецької дивізії Усенов Абдулла.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!