УКРАЇНСЬКЕ КОЗАЦТВО ВІДРОДЖУЄТЬСЯ

Версія для друку
2312171

Сьогодні, напевно, навіть маленькі українці знають, що найвідомішим явищем історії України ХVI-XVII століть було козацтво, що втілило в собі кращі національні риси українського народу. Воно боронило рідний край від ворогів, стояло на перешкоді соціальному та національно-релігійному гнобленню. Створило нову форму державності. Колискою козацтва стала Південна Україна, де проходила межа двох цивілізацій – європейської та азійської, а першопричиною – незгасне бажання українців до волі, які внаслідок погіршення умов життя, зростання повинностей та податків, прагнули переселитися на нові землі у пошуках кращої долі.
Натомість через 200 років російська тиранка Катерина ІІ, назвавши козацтво «гніздом свавілля» остаточно зруйнувала його. Правда, остання Задунайська Січ припинила своє існування у 1823 році. І тільки аж наприкінці 90-х років ХХ століття почалося відродження козацтва.
З`явилося чимало різних організацій. А в 1991-му відбулося об'єднання їх у загальноукраїнську самодіяльну організацію Українське козацтво. Першим гетьманом став В'ячеслав Чорновіл. Організація зареєстрована Міністерством юстиції України 17.03.1992. З цього часу процес створення місцевих козацьких організацій активізувався – вони створювалися в районних центрах, містах і містечках України. З 1992 по 1998 роки гетьманом новітнього Українського козацтва був генерал-майор Збройних сил України Володимир Мулява. У 1998-2005 рр. р. – генерал і народний депутат Іван Білас. З 2005 р. – Віктор Ющенко.
Проте гостра політична боротьба в Україні позначилася і на новітньому відродженню козацького середовища, свідченням чого стало створення Союзу козаків України та немало різних регіональних товариств під всілякими клейнодами й гаслами, що іноді не зовсім йшли в ногу з справжньою ідеєю Українського козацтва. Тож у березні 2017 року було зареєстровано МГО «Українське козацтво», під орудою Наказного Верховного отамана Віталія Опанащука.
…Двадцять третього грудня в Новобіличах, що під Києвом, відбулася Велика рада козацьких старшин, де зібралися майже всі крайові отамани. Прибула сюди й делегація у складі сотників С. Крижанівського, О. Левченка, М. Невмержицького, осавула П. Бондаренка, генерал-хорунжого В. Васильчука на чолі з Крайовим отаманом Житомирщини П. Ковальчуком. Одразу ж варто зазначити, що очолювана Павлом Павловичем організація увійшла до п’ятірки найкращих. Та найголовніше, що на Раді піднімалося чимало злободенних та досить актуальних питань. Це і продаж землі, і одночасні загальнокозацькі благодійні акції, толоки, поновлення осавульської (осавули відали військовою підготовкою козаків, забезпеченням полку чи сотні озброєнням і боєприпасами (крім артилерії), відповідали за порядок), бунчужної (виборна особа, що мала один з найвищих військових чинів на Україні в XVI-XVIII ст., – охоронник бунчука і командир частини козацького війська), хорунжівської (завідував прапором сотні), діяльності, козацьких звичаїв і традицій. Чимало уваги приділялося впровадженню козацько-лицарських традицій в освітній простір України в контексті стратегії національно-патріотичного виховання дітей і молоді, ролі козацької педагогіки. Про юридичний бік усіх справ Українського козацтва повідав генеральний суддя В. Перець. Пролунала й цікава та практична пропозиція від херсонської організації про створення єдиного інформаційного порталу на базі новітнього додатку міжнародного зв’язку Вайбер.
Насамкінець Генеральний бунчужний Ю. М ельничук запропонував широко відзначити 100-річчя Четве́ртого Універса́лу Украї́нської Центра́льної ради – державно-правовий акт, що проголосив незалежність Української Народної Республіки від Росії. Прийнятий 9 (22) січня 1918 року в Києві. Зокрема, передбачається проведення міжнародної науково-практичної конференції з нагоди цієї знаменної дати за участю Українського козацтва.
…Приємною несподіванкою для всіх став надзвичайно гармонійний виступ народної артистки України Світлани Миргороди, якій вручили Універсал про присвоєння їй козачого звання «Полковник».
Олесь ВІКТОРОВ.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!