«Здрастуйте, я ваш сімейний лікар»

Версія для друку
1211172

Експерти прогнозують: запровадження медреформи з 1 січня може обернутися медичним колапсом
Уже з нового року кожен має обрати собі сімейного лікаря та підписати з ним декларацію - про це оголосило МОЗ. Відомство оприлюднило цілу інструкцію: зокрема, медична допомога не буде прив'язана до місця прописки чи проживання, кожен громадянин зможе обрати собі лікаря за власними критеріями, а медики, своєю чергою, зможуть обслуговувати не більше як дві тисячі пацієнтів.
Начебто все виглядає гарно. Проте експерти вважають, що це лише яскрава обгортка, а на практиці може статися колапс усієї медичної системи.
— Уже з 1 січня кожен із нас має обрати собі лікаря та підписати з ним декларацію, причому в електронній формі. Як це виглядатиме на практиці?
— Запроваджуючи цю реформу, міністерство чомусь не враховує реалій, — вважає Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів. — Адже ні заклади, ні лікарі, ні пацієнти не готові до цього. Сьогодні послугами дільничних користуються лише 30% населення. Тобто решта 70% сімейного лікаря не відвідують.
Нова модель передбачає, що сімейні лікарі будуть лікарями первинної ланки меддопомоги — тобто, якщо у вас заболіло серце, ви спершу йдете до сімейного лікаря, який скеровує вас до кардіолога. Але навіщо, коли можна відразу піти до кардіолога? Крім того, ті 70%, що не ходять до поліклініки, й не будуть ходити. Тобто нова система не дає жодних додаткових благ для пацієнта.
— А для медиків?
— Ця модель може створити нездорову конкуренцію й серед лікарів, адже вони "воюватимуть" за пацієнтів. Крім того, медик має обрати, що йому робити — приймати пацієнтів чи заповнювати декларацію. Помножте дві тисячі на 15 хвилин — вийде 500 годин, які має витратити лікар лише на підписання декларації. Тобто цей час буде забраний від тих, хто прийшов до нього по хворобі. І навіть якщо лікар набере дві тисячі пацієнтів, він зможе обслуговувати їх лише за умови, що до нього ходитимуть ті ж статистичні 30%. Якщо ж підуть усі 100%, настане колапс.
— Як одну з переваг нової системи, у профільному відомстві називають боротьбу з хабарництвом. Держава платитиме за кожного пацієнта 370 гривень щороку, тож річний дохід від двох тисяч пацієнтів становитиме 740 тисяч. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри, витратні матеріали та часткове покриття аналізів... Що скажете?
— Насправді поле для хабарництва тут буде ще більшим. Фактично, нова система створить реєстр "мертвих душ", коли медик отримуватиме гроші не за лікування пацієнта, а за його реєстрацію.
Друге питання — де взяти ці гроші? Сьогодні в бюджеті на медицину передбачено приблизно 100 мільярдів гривень. Грубо кажучи, на одного пацієнта припадає приблизно 100 доларів на рік. Для порівняння: у Франції на медобслуговування однієї людини передбачено 5 тисяч доларів на рік.
У бюджеті на 2018 рік на медицину закладено 5% ВВП (тепер цей показник становить лише 2,5%). Прем'єр-міністр Гройсман заявив, що особисто за це відповідає. Але де він візьме ще 100 мільярдів гривень — от питання. Тому, попри гучні заяви і яскраво розмальовані перспективи реформи охорони здоров'я, її введення у практику може спричинити зупинку ці єї системи, яка, хоч і скрипить, але рухається.
Марина МОРОЗ («Експрес»).

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!