НЕ ВИСТАЧАЄ ПРАКТИЧНО НІ НА ЩО!

Версія для друку
2108171

Дослідження, яке неабияк засмучує: 86% українців заявили, що змушені затягувати паски
Лише 4% наших громадян кажуть, що ні на чому не економлять.
Чому людям просто катастрофічно не вистачає коштів? Це легко зрозуміти, якщо подивитися, наприклад, на те, що відбувалося за останні 20 років із ціною найважливішого продукту – хліба. За даними аналітиків порталу, який стежить за зростанням цін у незалежній Україні, буханець у 1996-му коштував 52 копійки. А сьогодні за хлібину доведеться викласти в середньому 11,47 грн. Ціна хліба, отже. зросла більш ніж у 22 рази. А зарплати і пенсії, на жаль, зростають набагато повільніше.
Тому не дивно, що коли економісти зіставили середин розмір зарплат із цінами на найбільш поширені продукти в різних країнах, то виявилося, що українці витрачають за мінімальний набір найдешевших продуктів найбільше в Європі — 10% зі своїх зароблених у середньому 227 євро. Для порівняння, поляки — 3% із 1023 євро, а французи 2% із 2889 євро.
На чому змушені економити українці? Про це розмовляємо з Олексієм Ляшенком, аналітиком компанії «Research & Вгаnding Gгоuр», котра проводила всеукраїнське соціологічне дослідження, та Олегом Пендзином, виконавчим директором Економічного дискусійного клубу.
— На чому саме економлять українці?
О. Ляшенко:
— 86% опитаних громадян України визнали, що змушені економити на всіх статтях сімейного бюджету. Найбільше українці економлять на одязі, взутті та харчуванні (відповідно 53% і 52% опитаних). 47% опитаних економлять на відпочинку. Рідше — на дозвіллі та розвагах. За ними йде група таких статей бюджету, як комунальні витрати, лікування та медикаменти, а також купівля побутової техніки.
На останніх сходинках у цій ієрархії розмістилися та¬кі статті, як нерухомість та автомобілі, на них економлять 26% опитаних. Стільки ж економлять на витратах на транспорт. 23% заощаджують на зв'язку та предметах розкоші.
Найрідше респонденти згадували (23%) про економію на витратах, пов'язаних з освітою.
Найбільше люди заощаджують на повсякденних речах. А ось предмети розкоші, квартиру чи автомобіль купують не щодня. Тому якщо назбирали грошей на таку покупку, то вже особливо на цьому не економлять.
О. Ляшенко:
— А, наприклад, люди пенсійного віку частіше за інших економлять на продуктах харчування (63%), на лікуванні та медикаментах (51%). Усе тому, що про інші витрати наших незаможних пенсіонерів узагалі не йдеться. Харчі, лікування та медикаменти — те основне, на що йдуть майже всі гроші. На цьому доводиться й економити, якщо грошей бракує.
— То яку частку зарплати українці витрачають на продукти?
О. Пендзин:
— Для порівняння ми взяли продук¬ти, які сьогодні моніторить наш Держ-комстат, і той самий набір аналізували в мережі "Ашан", котра є майже в усіх країнах, які ми досліджували. Отож це хліб пшеничний, борошно пшеничне, рис, макаронні вироби (спагеті), молоко, масло, яловичина, свинина, тушка куряча, яйця, олія соняшникова, цукор, картопля, капуста, морква, цибуля, бу¬ряки, яблука, сіль. Скажімо, за середню заробітну плату в Україні можна купити 403 літри молока, тоді як у Польщі — 1763, у Франції — 2222. Соняшникової олії в нас на ці гроші вийде 218 літрів, у Польщі — 930, Іспанії - 1946, у Франції - 1174. Цукру в Україні можна купити 396
кілограмів, в Польщі — 1688, в Іспанії — 2505, у Франції — 2156. Картоплі: в Україні — 767 кілограмів, Польщі — 3511, Іспанії - 1759, Франції - 4815. Свинини: в Україні — 70 кілограмів, у Польщі — 280, Іспанії - 377, Франції — 393.
Якщо подивитися на структуру ви¬трат домогосподарств (сімей) в Україні та в інших країнах, то можна побачи¬ти, що за минулий рік українська сім'я витрачала на харчування 54% своїх доходів (малозабезпечена сім'я — до 80%). А європейська — лише 12 — 18%. Це говорить про те, що співвідношення доходів і цін в Україні надзвичайно несприятливе.
— Можливо, все тому, що в нас така низька зарплата?
— Усе тому, що валовий внутрішній продукт (ВВП) на душу українця становить лише 2,5 тисячі доларів на рік. Для порівняння: цей показник у Польщі дорівнює 12,5 тисячі. Адже ми не можемо отримати більше, ніж виробили. До речі, у 2013 році ВВП України становив 170 мільярдів доларів, а в 2016-му — 90 мільярдів. Тобто в Україні такі маленькі зарплати й такі високі ціни через те, що ми мало виробляємо ВВП.
Купівельна спроможність в Україні найнижча в Європі. Вже цього року ми опинимося на останньому місці за цим показником. Якщо порівняти купівельну спроможність 1940-го, 1958-го та 2015-го, то вона в нас залишилася такою ж, як і майже 80 років тому.
Ірина ЛОПУХ, Світлана ОЛІЙНИК («Експрес»).

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!