ЖУРНАЛ «СВІТЛО СПІЛКУВАННЯ» ВІДЗНАЧИВ СВОЇХ АВТОРІВ

Версія для друку
0405171

Наприкінці квітня у Житомирі, в Центральній міській бібліотеці, було вручено дипломи лауреатам премії імені видатного українського письменника, кіносценариста, лауреата Шевченківської премії, автора однієї з найвідоміших книг «Лебедина зграя» Василя Земляка (ця одна з найкращих у місті книгозбірень носить його ім’я). Етнічний чех за походженням Вацлав Вацек, знаний майстер слова, тривалий час працював в обласному центрі, а потім переїхав до Києва. Захід було присвячено 94-літньому ювілею від дня народження Василя Земляка.
Зокрема, директор бібліотеки Лариса Харчук нагадала біографію Вацлава Вацека, розповіла про його творчий шлях і зачитала кілька фрагментів з роману «Лебедина зграя». А потім повідала про роботу над сценарієм фільму за цим романом «Вавилон ХХ», який увійшов до скарбниці українського кінематографу.
ДОВІДКА: Вацлав Вацек народився 23 квітня 1923 року в селі Конюшівці (нині Липовецького р-ну на Вінниччині) в селянській сім'ї. У 1933-му сім'я переїхала в с. Миколаївку, в якому проростало чеське коріння їхнього родоводу. У 1940-му вступив до Харківського авіаційного училища. 18-річним юнаком він разом зі своїми товаришами став на шлях боротьби з німецько-фашистськими загарбниками. У 1950 році закінчив Житомирський сільгоспінститут. В 1963-1966 роках – головний редактор Київської кіностудії. Жив у Києві. Помер 17 березня 1977 року.
Творчість Василя Земляка практично з перших його серйозних кроків у літературі привернула до себе увагу, а після появи «Лебединої зграї» (перша публікація у журналі «Дніпро»), письменник на тривалий час став об'єктом дискусій про українську прозу 1970-х років, хоча спершу критика була не вельми одностайною в оцінці цього роману. Та все ж разом із другою книгою «Зелені Млини», цей твір був відзначений 1978 року Державною премією України імені Тараса Шевченка.
Премія імені видатного письменника заснована Житомирською обласною організацією Національної спілки письменників України (вручається щороку двом прозаїкам), фундатором котрої виступила родина житомирського фермера Валерія Колосівського, яка підтримує відзнаку матеріально. Цьогорічними лауреатами стали: житомирський письменник Ярослав Марищенко – за книги «Пекельними дорогами», «Східний фронт», присвячені буремним подіям, що відбувалися у 2014-2015 роках на території Донецького аеропорту, і дитячий письменник з Коростеня Віктор Васильчук – за творчі набутки в царині української літератури та публікації новели «Ненька Україна в нас одна» і оповідання «Останній бій знайденця» в журналі «Світло спілкування». Вручив відзнаки лауреатам голова комітету з премії і головний редактор цього журналу Григорій Цимбалюк. Він, зокрема, зазначив, що першим лауреатом премії був відомий житомирянин, член НСПУ Євген Концевич (серед відзначених і В. Дацюк, В. Сташук, М. Ярмолюк, М. Скорський, В. Савченко). Затим лауреати і присутні обмінялися враженнями й думками від почутого. Немало цікавих пропозицій висловив письменник Олександр Кухарчук, і, зокрема, з приводу святкування 95-річчя з дня народження Василя Земляка, що відзначатиметься в наступному році.
Потім директор бібліотеки Л. Харчук вручила дипломи тим, хто найдовше відвідує заклад, а учасники художньої самодіяльності міського палацу культури порадували добротним міні-концертом. Були й гучні оплески, щирі віншування, живі квіти. Шкода лишень, що цього дня в залі не було очільників ЖОО НСПУ, та й з письменників житомирської організації на захід прибув тільки вже згаданий О. Кухарчук з Бердичева.
– А варто на такі заходи приходити всім, – зазначив Віктор Васильчук, – адже це унікальна можливість привітати своїх колег, поспілкуватися, показати себе зрештою. Ми останнім часом так мало бачимось. Саме, дякуючи сьогоднішньому дню, я згадав, що своє перше побачення з майбутньою дружиною провів у кінотеатрі за переглядом фільму «Вавилон ХХ»… Додам, що мені дуже приємно і почесно одержати таку престижну премію. Тож дякую всім читачам гарного і поважного журналу «Світло спілкування» та його редактору Григорію Цимбалюку. Велика шана й фундаторам премії імені Василя Земляка.
Світлана ЮЛІНА. Фото автора.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!