…А ЩЕ Й РАЙОНУ ВИГОДА НЕАБИЯКА

Версія для друку
DSCN82301.jpg

Мій давній друг і колега з Кагарлицької (на Київщині) газети «Рідне місто» М. Семенюк якось розповів про спільну дансько-українську компанію «Дан-Фарм Україна», що є флагманом свинарської галузі.
ДОВІДКА: ТОВ «Дан-Фарм Україна» засноване в 2001 році. Її мажоритарним власником виступає «Berry Farm ApS» (м. Хольстебро, Данія). Очолює підприємство пан Мортен Соренсен, який народився 1973-го року в Ютландії. Освіту здобув в університеті м. Хаммерум, за спеціальністю «Економіка й управління сільським господарством (спеціалізація - виробництво свиней)». Трудову діяльність розпочав 1997-го року в Данії як виробник. У 2004-му році потрапив до України, де почав працювати в ТОВ «Даноша» директором з виробництва. 2006-го року переїхав до Румунії, де впродовж 5 років обіймав посаду директора з виробництва на тамтешніх фермах. Із 2011-го року - гендиректор ТОВ «Дан-Фарм Україна». Датські інвестиції складають 100%. Українських співвласників наразі тут немає і найближчим часом не буде: є доступ до кредитних коштів, зокрема від Датського інвестиційного фонду (IFU), якому належить 9% капіталу материнської компанії.
Нині вона має понад 50 тисяч свиней. Це справді надзвичайно потужний майбутній експортний потенціал нашої держави. Я згадав, що свого часу вже зустрічався з першим заступником гендиректора знаної компанії В. Шестаковим, коли мова йшла про свинарник у Грозиному (на Коростенщині). Ще тоді він запевнив, що в період відтоку інвестицій в сільському господарстві, вирощування й продаж свиней за данськими технологіями матимуть неабиякі перспективи. І ось нещодавно на запрошення пана Вадима я побував на майже завершеному новітньому комплексі неподалік від Ходаків, де незабаром вирощуватиметься 24 тисячі свиней. Дочірня організація «Дан-Фарм Україна» ТОВ «ДФУ Агро» (керівник М. Іроденко) розпочала це будівництво в 2014 році на місці колишнього елітного відгодівельника. Загальна вартість об'єкту сягає понад 12 мільйонів євро. Як зазначив спеціаліст з тваринництва В. Ткаченко, даний комплекс має вже два свинарники на 4 тисячі голів і дозволить дещо розвантажити існуючі виробничі приміщення. Їх доглядають лише 4 оператори. На комплексі є власні силосні ємкості, кормокухня, обладнана сучасною автоматикою. Запроваджено рідку годівлю, що забезпечує найкращий коефіцієнт конверсії корму.
Земельний банк на території Коростенського і Малинського районів сягає 3000 гектарів, що дозволяє забезпечити потребу у зернових, тому закуповуються лише білкові компоненти та добавки.
За 15 тижнів відгодовані свині відправлятимуться на Київщину, Рівненщину та Вінниччину. В планах, безумовно, розширення географії продажів і навіть за кордоном.
Чимало тут зроблено й для комфортної праці людей. Діє повний соціальний пакет. Високі зарплати. Приділяється значна увага підготовці кадрів. Майже всі менеджери мають досвід роботи на свинофермах Данії. Разом з тим, їх регулярно направляють туди на стажування.
Натомість данські фахівці постійно самі приїжджають в Україну, оглядають ферми та консультують, що слід виправити та покращити. До речі, так нещодавно почали використовувати програмне забезпечення CloudFarms, що дозволяє бачити повну картину виробництва онлайн 24 години на добу, 7 днів на тиждень. Безперечно, в останні роки собівартість свинини зросла у зв'язку зі здороженням кормових інгредієнтів та ветпрепаратів. Щоб максимально задовольнити потреби тварин і зменшити перевитрати кормів, запровадили так звану фазову годівлю: запроваджено 10 раціонів - з них 3 для свиноматок, 4 для поросят на дорощуванні та 3 для свиней на відгодівлі.
Впроваджуватимуться й ощадні технології. Надсучасна система дозволяє використовувати для опалення тепло від гною свиней. Усі лампи тут - люмінесцентні.
Високі виробничі показники господарства обумовлює ще й генетика. Адже тут використовується лише датська. Для ремонту стада раз на два роки завозяться кнурці та свинки з Данії, щоб продукувати власне якісне племінне поголів'я та в такий спосіб зменшити витрати.
Заслуговують на неабияку увагу, скажімо, й заходи щодо захисту тварин від можливих захворювань. Скрізь обладнані дезактивуючі барєри, ретельно контролюються будь-які переміщення людей, техніки в «чисту зону», є душові кімнати для персоналу з гарячою водою. Навіть для тварин є спеціальна зрошуючі система. До речі, стадо на фермахТОВ «Дан-Фарм Україна» впродовж останнього 10-річчя носить статус «чистого», відповідно до данської системи стандартів SPF. Таким чином підтримуються найвищі стандарти здоров'я свиней, згідно з нормами ЄС. Це дозволяє досягати добрих результатів з мінімальним використанням вакцин та антибіотиків.
Подбали тут і про екологію. Як запевнив пан Вадим, технології забезпечення чистоти довкілля нині набагато новітніші й фективніші і дадуть змогу досить критично зменшити інтенсивність неприємних запахів, різних викидів, і таке інше. Це стосується, зокрема, і так званої лагуни. Вона буде закритого типу.
«А що від усього цього людям, що живуть поблизу?», - подумалося. Проте пан Вадим пояснив, залучаються до роботи і місцеві жителі. Крім того, місцевий бюджет одержить немалі кошти у вигляді податків, оренди. Адже планується обробляти ще й землю. Фірма займатиметься рослинництвом, довівши таким чином банк землі до десяти тисяч гектарів, від чого теж підуть немалі кошти в регіон. А ще - допомога школам, садочкам, тобто всіляко поліпшуватиметься місцева інфраструктура. До того ж сам факт співпраці з такою компанією теж певним чином гратиме на авторитет району.
Віктор ВАСИЛЬЧУК. Фото автора.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!