Статистика: цифри звучать неприємно

Версія для друку
2302161

Держкомстат оприлюднив підсумковий звіт «Соціально-економічне становище України за 2015 рік»
То ж які результати? Про що говорять цифри? Чи вдалося наший підприємцям прорватися на європейські ринки?

— 2015 рік виявився складним як для української економіки загалом, так і для пересічного громадянина зокрема, — розповідає Катерина Маркевич, експерт з економічних програм Центру Разумкова. — Наприкінці 2014 року новосформований уряд давав обіцянки, що в 2015-му відбудеться зростання ВВП, відновиться промислове виробництво, українські експортери розширять географію на захід. Також нас запевняли, що життя населення поліпшиться, хоча й попереджали про необхідність непростих заходів економічної політики.
Якими виявилися реальні показники?
Продовження ескалації військового конфлікту на сході країни призвело до погіршення загального стану промислового виробництва (-13,4% у порівнянні з -10,1% у 2014 році). Відбулося макроекономічне гальмування. За попередніми даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, зниження ВВП за минулий рік 10,4% у порівнянні з 6,8% — у 2014-му; рівень інфляції продемонстрував зростання на 43,3% проти 24,9% у попередньому році. Найбільше подорожчали продукти харчування, зокрема цукор, яйця, хліб, олія, овочі, фрукти, макаронні вироби, кисломолочна продукція, м'ясопродукти.
Які результати торгівлі зі світом?
Україна втратила важливі ринки збуту своєї продукції (насамперед, російський ринок), що змусило підприємців шукати інші шляхи збуту продукції і швидко переорієнтовуватися на інші ринки. Панацеєю мав стати ринок ЄС, однак офіційна статистика свідчить, що за 11 місяців 2015 року експорт до країн Євросоюзу зменшився на 26%.
Причин такого результату декілька — експорті квоти, співвідношення ціна/якість вітчизняної продукції, неконкурентоздатність української промислової продукції через її високу енергоємність, а також відсутність високотехнологічних товарів із високою доданою вартістю.
Загальний обсяг експорту також скоротився — на 30,9% у порівнянні з відповідним періодом 2014 року при утриманні позитивного сальдо зовнішньої торгівлі, що становить майже 250 мільйонів за 11 місяців 2015 року. Однак Україна розширила торговельну співпрацю з Туреччиною, Китаєм, Індією та Єгиптом.
Яким був минулий рік для населення?
Українська гривня з почат¬ку 2014 року знецінилася втричі (пік припав на лютий-березень 2015-го), а відтак доходи населення значно скоротилися.
За офіційною статистикою, середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у грудні минулого року становила 5230 гривень. Це в 1,5 раза більше від зарплати, яка була на 1 січня 2015 року (3455 гривень). Однак інфляція перекрила цей позитив. Тим більше, що зросли витрати також на транспортні послуги (27%) через підвищення цін на пальне, на придбання фармацевтичної продукції, медичних товарів та обладнання. А все через те, що значну частку продукції Україна має імпортувати, розраховуючись за неї валютою.
Скільки зароблених грошей недодали людям?
Заборгованість з виплати зарплати на 1 січня 2016 року становила 1 мільярд 880,8 мільйона гривень. Основна частка загальної суми боргу припада¬ла на промисловість (71,9%). При цьому більш як половина боргу утворилася в Луганській (27%), Донецькій (19,2%) і Харківській (8,6%) областях.
Як вплинуло на доходи людей підвищення тарифів?
Загалом підвищення тарифів на газ для усіх категорій споживачів у середньому становить 285%! Крім того, з 1 квітня 2015 року для населення подорожчали опалення (на 67%), гаряча вода (на 60%). Зросли тарифи на електроенергію, однак їх підвищення триватиме далі — до 1 березня 2017 року.
Чи багатьом людям допомогли субсидії?
У 2015 році за субсидіями для відшкодування витрат на оплату ЖКП звернулося 5 мільйонів 921,9 тисячі домогосподарств. Це в 3,5 раза більше, ніж у 2014 році.
Світлана ОЛІЙНИК (газета «Експрес»).

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!