ЯК ЗАХИСТИТИ УРОЖАЙ НА ПРИСАДИБНИХ ДІЛЯНКАХ БЕЗ ХІМІЇ

Версія для друку
1707155

Боротьба з шкідниками і хворобами на садово-городній ділянці ведеться завжди, оскільки нормальний урожай просто неможливо отримати, якщо не контролювати стан своєї ділянки.
Огіркам та капусті великої шкоди завдають білан капустяний, совка капустяна, міль попелиця і кліщ павутинний. Найчастіше їх шкідливість є високою у період інтенсивного формування плодів, коли застосовувати хімічні препарати не можна. У цьому випадку ефективним є обприскування рослин настоєм бадилля картоплі.
Для його приготування беруть 1200 грамів свіжої по-дрібненої маси або 800 грамів висушених рослин, тримають 2-3 години у 10 літрах теплої води, проціджують і цим настоєм обприскують рослини. Через 3-4 дні попелиця та павутинний кліщ гинуть.
Такий самий результат дає і застосування відвару з ба-дилля помідорів. Для цього беруть 4 кілограми зеленої подрібненої маси на 10 літрів води, кип'ятять на повіль¬ному вогні протягом З0 хвилин. Охолоджений відвар проціджують, розбавляють водою у співвідношенні 1:3. Перед обробкою рослин цей препарат ще можна розбави¬ти у співвідношенні 1:5. Для кращого налипання доціль¬но перед обприскуванням додати З0 г господарчого мила або прального порошку.
Гусениць капустяної молі і совки добре знищує настій меленого перцю гіркого червоного. Для його приготування 100 грамів перцю настоюють 2 години у 10 літрах води, проціджують і обприскують у безвітряну погоду насадження капусти чи огірків. Настій можна готувати завчасно. Він добре зберігається у скляному посуді.
Ефективним засобом у боротьбі з капустяним біланом, совкою і міллю є настій молочаю (кульбаби лікарської). Для приготування препарату 1 кг подрібнених листків і стебел молочаю заливають 3-5 л води, кип'ятять 2-3 години на повільному вогні, охолоджують і проціджують. Перед обробкою рослин препарат розбавляють 2-3 рази водою.
Проти попелиці і кліщів використовують настій з подрібнених зелених листків кульбаби для захисту овочевих культур (400 грамів заливають 10 літрами води, настоюють 2-3 години). Проти цих шкідників можна застосовувати і настій ромашки садової або дикої. Для цього 3 кг подрібнених листків або квіток заливають 10 літрами гарячої води і настоюють 12-14 годин, проціджують, розбавляють водою 1:3 і обробляють рослини.
Відвар з листя, стебел і квіток деревію є гарним засобом проти комплексу шкідників, які обгризають листя овочевих рослин. Для його приготування 2,5 кг квітучих подрібнених рослин заливають 10 літрами води і кип'ятять на повільному вогні ЗО хвилин, охолоджують, проціджують. Перед застосуванням для кращого налипання додають 20 г мила або прального порошку.
Для боротьби з цибулиною мухою (дрібний білий черв'як, який пошкоджує цибулю і часник) уздовж рядків ґрунт посипають сумішшю пилу тютюну і вапна (по 100-200 г на 10 м2). Ефективним засобом проти цього шкідника є також обпилення міжрядь деревним попелом.
Попіл застосовують і для боротьби з колорадським жуком. На обпилених рослинах картоплі гине значна кількість личинок і навіть дорослі жуки.
Проти колорадського жука використовують добовий настій з листків горіха волоського, дельфініуму, полину гіркого, коренів тютюну, чистотілу, пижмо, а також відвари з кульбаби, хвоща, листя тополі, плодів гіркого перцю, гірчака жовтого. Відлякують імаго жука рослини календули (нагідки), боби, коноплі, що висаджуються навколо картоплі або в міжряддях.
Найбільш ефективним і екологічно чистим засобом є механічне знищення яйцекладок та збирання личинок імаго. При підгортанні картоплі у період яйцекладки жуків, яйця і личинки на нижніх листях засипаються ґрунтом, після чого вони гинуть.
Проти фітофтори на рослинах картоплі та помідорів використовують настій часнику. Для приготування препарату на м'ясорубці подрібнюють 30-40 г часнику, заливають 10 літрами води і відразу ж ним обприскують рослини (щоб не вивітрились фітонциди). Картоплю обприскують у період квітіння, помідори - в період утворення зав'язі.
Настій перепрілого сіна використовують проти борош-нистої роси огірків, дині, гарбузів та інших видів рослин. Для цього 1 кг перепрілого сіна настоюють у трьох літрах води протягом трьох діб, проціджують розчин, розбавля¬ють у 3 рази і ввечері, до появи борошнистого нальоту, обприскують рослини. Обробку повторюють через 7-8 діб.
Використовуйте екологічно безпечні засоби боротьби із шкідниками і хворобами рослин. Щедрого Вам врожаю!

Завідувач відділу землеробства
Інституту сільського господарства Полісся,
кандидат сільськогосподарських наук Кочик Г.М.,
науковий співробітник Кучер Г.А.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!