ПРО ПІЛЬГИ І НЕ ТІЛЬКИ…

Версія для друку
210115

Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон щодо скасування низки соціальних пільг. За відповідний законопроект «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» проголосували 256 народних депутатів при необхідних 226. Законом, зокрема, скасовано низку пільг і виплат окремим категоріям осіб, змінено порядок їх здійснення та переглянуто рівень соціальних гарантій.
Як зазначається у пояснювальній записці до закону, прийняття документу обумовлено необхідністю економного та раціонального використання державних коштів.
25 грудня народні депутати повернули на доопрацювання урядовий законопроект №1577 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який передбачає оптимізацію низки пільг. Тож ми звернулися до начальника міського управління праці І. Єсіна з проханням роз’яснити окремі моменти очікуваних нововведень.
- Хочу насамперед нагадати всім мешканцям міста, - зазначив Ігор Володимирович. - що 28 грудня минулого року паралельно з прийняттям закону «Про Держбюджет» на 2015 рік був прийнятий дещо специфічний закон про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України, тобто цим законом внесені зміни в деякі нормативно-правові акти акти. Найбільше змін в чорнобильському законі «Про статус потерпілих…». Проте одразу хочу заспокоїти, що критично ці зміни не торкнуться нас. Так, відмінено статті 37 і 39 ( це наші 2 грн. 10 коп. і 10 грн. 50 коп.). Можливо, десь втратять, а десь ні. Єдине на чому ми втрачаємо по-справжньому, це – оздоровлення: зняті санаторно-курортні путівки 2-3 категоріям постраждалих, для матерів з дітьми до 10 років (раніше щороку оздоровлювалося майже 2 тисячі осіб). Хоча третя зона відчуження в Коростені залишається поки що. Але змінилися підходи до зняття зон. Раніше це була, скажімо, Житомирська обласна рада, яка подавала рішення на Верховну Раду. А в майбутньому це все вирішуватимуть відповідні міністерства.
Хто, на вашу думку, найбільше все ж постраждає від цих змін?
На жаль, найболючіше це торкнеться батьків, які водять своїх діток у дитячі садочки. В статтю 30 Чорнобильського закону внесено зміни до оплати за дитсадок. Приблизно 60 відсотків оплачуватимуть самі батьки, а сорок – місцевий бюджет. Тарифи визначатимуться на найближчій сесії міськради. А ще – потерпілі, які відносяться до 4-ої категорії. Тут знімаються всі пільги в повному обсязі, і навіть по відпустках…
Ходять чутки, що й харчування для дітей в школах теж знімається…
Харчування в школах залишились. Кошти для цього є. Додам лише тут, що зміниться процедура тендерів у цій справі. Відтепер їх проводитимуть обласні ради, а не міністерство соціальної політики. Вже найближчим часом буде оголошено тендер і будуть відшкодовані «живі» кошти за те, що не харчувалися діти, а з квітня все буде у звичному режимі.
А що з першою категорією потерпілих?
Тут хочу всіх заспокоїти: абсолютно всі пільги збережені. А це 50 відсотків на побутові оплати, на додаткові продукти харчування 280 гривень, і допомога на щорічне оздоровлення. Крім того, з 19 січня ми почали видавати талони на проїзд у міському транспорті на півроку. Надалі буде роз’яснення Кабінету міністрів. Додам, що з 1-го лютого потерпілі першої категорії мають зявитися до нас і одержати реєстраційний талон на оздоровлення.
Чи багато у нас таких людей?
Дві тисячі, з них 700 ліквідаторів.
А що нового в медичному обслуговування?
Змінюється підхід до видачі пільгових рецептів і до безкоштовного зубопротезування. Ми продовжуємо все це робити. Але з 1-го липня 2015 року для одержання подібного рецепту, або дозволу на безкоштовне зубопротезування, треба буде подати довідку про доходи.
Чимало питань ставиться, зокрема, з приводу виплат, що передбачаються за рішеннями судів, що тут нового?
Тут взагалі проблема, здається… «Живими» коштами держава уже не розраховуватиметься. Рішення будуть виконуватися, але замість грошей видаватимуться так звані державні боргові векселі.
Ось такі справи… Але головні проблеми із зняття всіх пільг почнуться з 1 січня 2016 року, коли в дію увійде закон про монетизацію пільг. Тоді раз на рік кожна людина одержить компенсацію за пільги і зможе витратити їх одноразово або на електричку, або на оплату житлово-комунальних послуг, і таке інше. Але це моя така приватна думка…
А я насамкінець хочу додати, що Обговорення згаданого вище законопроекту викликало шквал емоцій у залі засідань ВР. Так, у Блоці Петра Порошенка відзначили, що «Кабінету Міністрів потрібна війна, щоб прикрити свою бездіяльність». Депутати обурилися запланованим урізанням фінансування сфери освіти, інвалідів, чорнобильців та сім'ї учасників АТО. «В уряді кажуть, що бюджет-2015 - бюджет виживання. Так давайте назвемо, яка планка виживання », - заявив представник пропрезидентської політсили.
У підсумку депутати погодилися відправити законопроект на доопрацювання, віддавши «за» 257 голосів. Тож побачимо чи є насправді нинішня влада народною.
Розмову вів Віктор ВАСИЛЬЧУК.

Коментоване Популярне

Приєднуйтесь!